Turkish Airlines

Země: Turecko

Status: aktivní

Forma: letecká společnost s vlastní licencí
Zaměření: pravidelné lety

Aliance: Star Alliance  

IATA kód: TK
ICAO kód: THY
Volací znak: TURKISH

Web: http://www.turkishairlines.com/

Sociální sítě: Facebook


Vlajková letecká společnost Turecka a největší letecký dopravce v zemi. Společnost má sídlo a svou hlavní základnu na Atatürkově mezinárodním letišti v Istanbulu, další základny jsou na mezinárodní letištích v Ankaře a Izmiru. Společnost provozuje dálkové linky z Istanbulu do Severní a Jižní Ameriky, Afriky a na Dálný východ. Hustou sítí destinací pokrývá Turkish Airlines také Evropu a Blízký východ. Celkově společnost pravidelně létá do více než 200 cílů v zahraničí a svými linkami pokrývá přes 40 tureckých měst.

Turkish Airlines - Boeing 777-300ER

Letoun Boeing 777-300ER nasazují Turkish Airlines na dálkové linky
foto: © Nevit Dilmen - Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Turkish Airlines byly založeny v roce 1933 jako Devlet Hava Yollari (v překladu Státní aerolinie). V předválečném období se společnost zaměřovala na rozvoj vnitrostátních linek. První mezinárodní linky otevřené po 2. světové válce směřovaly na Kypr, do Libanonu a Egypta. Od roku 1956 společnost nese současný název Turkish Airlines (v turečtině THY - Türk Hava Yollari). V posledních deseti letech společnost rychle expanduje zejména na mezinárodních linkách a významně posiluje svou pozici. Turkish Airlines svými lety a službami konkurují největším západoevropským a asijským dopravcům na linkách mezi evropskými mesta a destinacemi v Asii a Africe.

Turkish Airlines - Boeing 737-800

Letouny Boeing 737-800 jsou nasazovány na krátké a střední tratě
foto: Andrew Thomas - Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0

Turkish Airlines jsou od roku 2008 členem Star Alliance. Od roku 2010 společnost nabízí svým cestujícím věrnostní program Miles&Smiles.

Turkish Airlines provozují přes 300 letadel a dalších 170 strojů má objednaných. Páteří střednětraťové flotily jsou letouny Airbus A320/321 a Boeingy 737-800. Dálková flotila sází na Airbus A330 a Boeingy 777-300ER.

THY - Turkish Airlines - DC-10
Historický snímek letounu McDonnell Douglas DC-10 z roku 1974
foto: RuthAS - Wikimedia Commons - CC BY 3.0